25 Kasım 2009 Çarşamba

Makro Kriz Üstü Mikro Kriz

Liverpool'un patronları Gillett ve Hicks, sezon başında, Liverpool'un borç yükünü finanse etmek için banka müdürleriyle masaya oturduğunda, ellerindeki finansal tablolarda gelir kalemlerinin başında Şampiyonlar Ligi, varlıkların başında ise Fernando Torres yazıyordu muhtemelen. Dün akşam bu gelir kalemlerinden birinin üzeri çizilmiş oldu. Aynı zamanda Ocak transfer bütçesi de güme gitti tabi.

Eğer Liverpool ligde iyi bir yerde olsaydı belki Şampiyonlar Ligi'nden elenmek çok fazla koymayacaktı taraftara ve bütçeye. Ancak, an itibariyle Chelsea'nin 13 puan gerisinde kalmış durumdaki takımın şampiyon olma şansı yok gibi gözüküyor. Üstüne üstlük 4. sıra için çok hararetli bir rekabet bekliyor Liverpool'u. Tottenham, Villa ve City üçlüsünden birisi, sezon sonunda Benitez'i 5'liğe iterse işte o zaman asıl finansal kriz patlar. Liverpool en değerli varlığı Torres'i astronmik bir rakama satıp o parayla takım düzmek zorunda kalabilir. Torres'i satışını taraftara kim, nasıl açıklar orası ayrı bir mesele tabi.

Liverpool'un sezon sonu makro kriz senaryolarını bir an önce bir kenara koyması gerekiyor çünkü hafta sonu Goodison Park'ta Mersiyside derbisi var . Benitez, takımın ve kendinin üzerindeki baskıyı biraz olsun azaltmak istiyorsa 2 konuda taraftarı tatmin etmek zorunda. Birincisi tabi ki derbiyi kazanmak ancak tek başına bu da yeterli değil. Sezon başından beri en önemli eleştiri konusu oluşturan Alonso/Aquilani değişikliğine cevap verilme zamanı artık geldi. İtalyan 1 aydır takımla antremanlara çıkıyor ve Aralık ayına girmek üzere olduğumuz bu günlerde çıkıp kendisine verilen paranın karşılığını verme zamanı çoktan geldi. Benitez, Aquilani'li kadrosuyla çıkar Everton'ı yenerse taraftar geleceğe biraz olsun umutla bakmaya başlayacaktır. Aksi halde 2005 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunun Benitez'e kazandırdığı kredi Goodison Park'ta resmi olarak biter. Ondan sonrası da tufan zaten.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder