25 Kasım 2009 Çarşamba

Hakemin Gözünden

Thierry Henry İrlanda maçında yaptığı hareketle, Maradona'nın elinden beri, o tarz bir malzeme arayanlara süper bir hizmette bulundu. Ve her zaman olduğu gibi çeşit çeşit çözümlerde ortaya atılmaya başlandı. Şahsi kanaatim kale arkası çizgi hakemlerinin kullanılmasının en iyi çözüm olacağı. Çünkü işin içine video girerse, sınırlarının çok iyi çizilmesi gerekecek. Yoksa şimdikinden daha alengirli tartışmalar ortaya çıkacaktır.

Bu konuyla ilgili olarak ise, çok sevdiğim Arsene Wenger'le aynı fikirde değiliz. Ama bu çözümlerden biri en kısa sürede hayata geçmeli. Bunun nedenini ise zavalı hakemlerin görüş açılarını simüle eden görselde görebilirsiniz:

2 yorum:

 1. Video teknolojisine yapılan genel itiraz oyunu yavaşlatacağı şeklindeydi ama konuyla ilgili Trapattoni'nin yorumu mantıklı geldi bana. Özetle, itirazlar yüzünden zaten 1-2 dakika geç başladı oyun. Dördüncü hakem görüntüyü izleyip karar verseydi 30 saniye sürerdi dedi.

  Bence görüntülerin kullanılması futbolu yavaşlatır tezine mantıklı bir yorum bu. Gol ve penaltı pozisyonları için kullanılması futbolu çok karıştırmaz gibi geliyor. Ayrıca, büyük turnuvalarda zaten stadyumda dev ekranlar oluyor. Faullerin tekrarında hakem olayın olduğu anda fark etmediği sertliği sonradan görüp cezalandırabilir. Euro 2008'de taraftarların pozisyonların tekrarlarına bakıp hakemi ve futbolcuları baskı altına aldığı oldu ki hakemler bu ekranlardan pozisyon tekrarlarının yayınlanmamasını istemişti.

  Üstelik, oyuncu değişikliği hakkını arttırmak... Oyundan çıkan oyuncunun tekrar oyuna girebilmesi gibi tempoyu arttırıcı fikirler öne sürülüyor. Hakemliğin de bu hızı yakalaması lazım.

  Kale arkası hakemini ben çok mantıklı ve faydalı buluyordum ama Europa Cup'ta gördüm ki bu kale arkası hakemleri, kararlarıyla oyuna etki etmekten çekiniyorlar. Ayrıca sanıyorum ikinci maç haftasıydı bir maçta %100 penaltı pozisyonunu kaçırıldığını da gördüm.

  YanıtlaSil
 2. rugby'de var mesela video referee denilen bir uygulama. sadece try olup olmadığı kararlarında sahadaki hakem video referee'yi işaret ediyor. o da görüntüleri izleyip skorborda "try" ya da "no try" yazıveriyor. 15-20 saniyede tamam..

  penaltı ve gol kararlarında çok rahat uygulanabilir bence.

  YanıtlaSil