5 Kasım 2009 Perşembe

Arsenal Pastası

Denver Nuggets, Colorado Rapids ve San Louis Rams gibi Amerikan spor kulüplerinin de sahibi olan Denverlı Stan Kroenke, Arsenal'in de patronu olmanın eşiğinde. Geçtiğimiz hafta içerisinde aldığı hisselerle Arsenal pastasındaki payını %29.9 seviyesine kadar çıkaran Kroenke eğer %30'un üzerine çıkmak isterse, yasa gereği, diğer hissedarların paylarını devralmak için teklif yapmak durumunda. Diğer hissedarların bu teklifi kabul etme gibi bir zorunluluğu yokken, böyle bir devir teslimin gerçekleşmesi için gereken mebla 400 milyon pound civarında. Yani Kroenke parayı bastığı takdirde Arsenal'in kontrolünü tamamen eline alabilir.

Hisseler konusunda oldukça gelenekçi olan Arsenal yönetimi aslında Kroenke'nin kulübün büyük ortağı konumunu korumasından memnun. Amerikalının, Rus milyarder Usmanov'un olası agresif tekliflerini önlediği söyleniyor. Netekim, Amerika'da Silent Stan olarak bilinen Kroenke, fazla öne çıkmayan ve göz önünde olmayan yönetim tarzıyla ünlü. Yani, deli Rus'a gideceğine akıllı Amerikalı'ya gitsin görüşü hakim yönetim kurulunda.

Arsene Wenger daha önce kulübün bir sahibi olmasının kendisini fazla etkilemeyeceğini ancak takımın yönetimine karışıldığı anda istifayı basacağını açıklamıştı. Bu yüzden, Arsenal yönetimi bu ihtimali minimumda tutacağına inandıkları Kroenke ismi üzerinde birleşmiş durumda. Zaten, Silent Stan'in satın aldığı son grup hissenin bir kısmı da Peter Hill-Wood'a aitti. Her ne kadar kısa vadede bir devir-teslim olmayacağı söylense de orta veya uzun vadede Arsenal'in yönetimi de yabancı sermayenin eline geçecek. Bu kulübün çok iyi yönetiliyor olmasının da kaçınılmaz bir sonucu. Umuyorum, her şey planlandığı gibi gider de Oligark ve Arap sermayesinin kölesi olmaz Arsenal..

1 yorum:

  1. Bir iki hafta önce Arsenal'in ekonomik durumuyla ilgili bir postun altına yazmıştım. Hissedarlar arasındaki mutabakat(devirle ilgili bir durum var... hisse almak isteyen, diğer hissedarlardan da onay almalı) bitiyor diye... Bir iki sene sonra da opsiyonlar ile ilgili başka bir zorunluluk ortadan kalkacak. Araştırıp uzun uzun anlamıştım da şu an aklımda kalmadığını fark ettim. Postta özet var zaten...

    Şimdi şu grafiğe bakınca dengeyi görüyoruz. Others içinde yüzyıl boyunca Arsenal'i yönetmiş isimler var.. On yıllardır külüpte söz sahibi isimler var... Bu durum Arsenal'i tıpkı bizim büyükler gibi geleneksel bir yapıya oturtuyor. Her aklına eseni de yapamıyor kulüp yönetimi. Beşiktaş gibi dernek statüsünde olan yönetim, denetleme açısından farklı organlara sahip bir yapı bile başkanın keyfiyle transfer yapar halde...

    Bir de Premier Lig takımlarının tek tek nereden geldiği belirsiz veya kaynağı belli olmasına rağmen görgüsüz eğlencesi niyetine harcanan paraya teslim olduğu dönemde Kroenke gibi herşeyi belli bir adamın devrede olması sevindirici. Ayrıca NBA, NFL gibi bu işin tamamen kar amaçlı yapıldığı platformlarda tecrübeli bir adam. Usmanov'un parasına ihtiyaç yok.. Olmasın da.

    YanıtlaSil