31 Ekim 2009 Cumartesi

Sen Beni Öldürecen

Star Wars'da, Obi Wan Kenobi'nin, dark side'a geçmemiş genç Anakin'e "Bazen beni öldürmek istediğini düşünüyorum" dediği bir sahne vardır. Zavallı Obi Wan bilmez ki yavşak Anakin bir karı uğruna, bütün galaksiyi satacak kadar kaypak bir eleman ve harbiden de kendisini öldürmeyi planlıyor.

Daha Liverpool taraftarlarının sitelerinden hiç birine girmedim ama girdiğim anda neyle karşılaşacağımı biliyorum. Onlarca "Andrey Voronin" ismiyle başlayan yazı. Sene başından beri bu adamın Liverpool'daki varlığının nedeni büyük bir taraftar kitlesi tarafından sorgulanıyordu. Bir çok maçta kurtarıcı olarak oyuna sokulup, daha hiç bir maçı kurtarmışlığı olmaması da en büyük sebebiydi bu çatlak seslerin. Bugünkü Fulham faciasına ilk 11 başlayan Voronin'in, Benitez'e atılan taşların çoğunun üzerinde yazan isim olacağı kesin gibi. Benitez'in Anakin'i de Voronin işte.

Biliyorum takımda 11 tane (Cavalieri, Kelly, Skrtel, Agger, Aurelio, Johnson, Gerrard, Aquilani, Riera, El Zhar ve Ngog) sakat varken Benitez ne yapsın diyeceksiniz. Ancak sorun Voronin'in sahadaki değil kulüpteki varlığı. Benitez'in gözünün yaşına bakmadan yolladığı bir çok adama rağmen Ukraynalıyı kulübede tutması.

Bence, bugün Benitez eleştirilecekse, Voronin tercihinden çok Torres'i kenara almasından dolayı eleştirilmeli. 60 dakika boyunca Torres tehlikesine karşı temkinli oynayan Fulham 66'da El Nino kenara alınınca, bir anda Liverpool'un üzerine gitmeye başladı ki golü bulmaları sadece 7 dakika aldı. 2-1 geriye düşen takımın hocası Benitez, bu noktadan sonra bir anlaşılmaz değişiklik daha yaptı ve takımın hücumdaki beyni Benayoun'u oyundan alarak yerine genç Ecclestone'u soktu. Hadi Torres, yeni sakatlıktan döndü, riske edilmek istenmedi diyelim de bu 2. değişikliği anlayan varsa bana da anlatsın bir zahmet.

Liverpool, şampiyonluk yarışına bence bu akşam veda etti. Bunun sebebi sadece puan farkı veya Benitez'in tercihleri değil. Geçen hafta İngiliz basınında, Gerrard'ın bir türlü tedaviye cevap vermeyen kasık sakatlığından dolayı bıçak altına yatmaya hazırlandığı haberleri yer aldı. Kaptanın yokluğunda Liverpool'un rakiplerini yakalaması çok zor gözüküyor. Hatta, ameliyat gerçekleşir de Gerrard 3 ay gibi bir süre yatmak zorunda kalırsa, Pool'un ilk 4 dışında kalması bile söz konusu olabilir.

Bu hafta, Benitez'in her dönemde kurtarıcısı olan Şampiyonlar Ligi'nde de havlu atma ihtimali Liverpool'u bekliyor. Lyon deplasmanında kaybederlerse, Avrupa maceraları da kabus bir hal alabilir. Böyle bir olasılık Benitez'in de sonu olacaktır muhtemelen. Liverpool hakkında durmadan kötü haberler verdiğim için üzgünüm ama maalesef Merseyside'dan verecek iyi haber bulmak zor bugünlerde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder