22 Ekim 2009 Perşembe

Nefret Edene Kadar Mokoko

Arsenal takımında sevmediğim az sayıda adam var. Geçen sene sorsanız listenin başı kesinlikle Bendtner idi. Danimarkalıyı belki haketmediği kadar ağır eleştirdiğimi bilenler bilir. Ancak bu sene Abou Diaby'e duyduğum nefretin yanına geçen seneki Bendtner nefreti solda sıfır kalır.

Wenger'in hikmetinden sual olunmayacağını biliyorum. Ancak bazen bir adamı kazanmak için öyle ısrar ediyor ki, bu adamın seyirci ile arasının açılmasına kadar gidiyor bu inat. Geçen seneki Eboue ve Bendtner örnekleri bunun kanıtı. Eboue, üstüste gösterdiği berbat perfomanslar sonucu, 60.000 taraftar tarafından yuhlanma noktasına kadar geldi, Wenger hala onda ısrar etti ve Eboue'nin takımı resmen sattığı Tottenham faciası yaşandı. Bendtner ise gol kaçırma rekorlarına rağmen ilk 11'de kaldı, Blackburn maçında 5 tane pozisyonu harcayınca seyirci yuhlamayı bırakıp kendisine gülmeye başladı. Bu olaylar Eboue'yi takımdan ayrılma noktasına kadar getirirken, Bendtner artık forvete konulamaz hale geldi.

Bu sene, üzerinde ısrar edilen adam ise Abou Diaby. Bir defansif orta saha oyuncusu için fazla tembel ve korkak, ofansif için ise fazla yavaş olan Diaby inatla Arsenal ilk 11'inde kendisine yer buluyor. Arsenal'in hemen hemen her maçını izleyen bendenizin 2 senedir keşfedebildiği tek olumlu özelliği ise vucudunu iyi kullanıyor olması. Buna rağmen yeteneksiz olması bir oyuncudan nefret etmek için yeterli sebep değil bence. Diaby'i diğer yeteneksiz futbolculardan farklı kılan önemli bir özelliği var. Yaptığı inanılmaz bireysel hatalar.

Arsenal'in AZ'den yediği gole bir bakın. 60 metreden şişirilen topa kafa vuran 1.90'lık Diaby'nin savunduğu adam. Derseniz ki bu hatayı herkes yapıyor; o zaman bu sezon Old Trafford'ta Arsenal ağlarına bıraktığı golü hatırlayalım. Ona da "bir hatadır oldu" desek, dün gece, kornerden gelen bir AZ topunu, tıpatıp aynı şekilde Arsenal kalesine doğru yollamasını nasıl açıklayacağız? Dünkü top direkten dönmese de gol olsa, bu adam önümüzdeki hafta Emirates'e nasıl çıkacaktı?

Direk skora etki eden hatalarına, kronik orta sahada kaybettiği toplar, yapamadığı pasları da eklersek, Arsenal'in orta sahasında bir saatli bomba ile oynadığını görebiliriz. Kenarda Denilson, Rosicky ve Ramsey varken Wenger'in neden bu adamda ısrar ettiğini Profesörden başkasının bildiğini zannetmiyorum. Umuyorum, dün rezerv takımla ilk maçına çıkan Nasri'nin dönüşüyle Diaby kulübedeki yerini alır. Orayı da hakedip haketmediğini sonra yine tartışırız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder