25 Ekim 2009 Pazar

Merseyside Klasiği

Beklendiği gibi Liverpool, bir büyük maçta daha iyi futbol oynayarak bence rahat bir galibiyet aldı. Takım savunmasının ve oyun disiplininin muhteşem bir örneğini sergilediler. Özellikle ortadaki Lucas, Mascherano, Aurelio üçlüsü 90 dakika boyunca pres yapıp alan daraltırken, 90+5'te kalkılan kontrada Lucas hala 70 metrelik deparı atacak gücü kendinde buluyordu. Liverpool açısından skorun kısır kalmasının nedeni ise hiç şüphesiz Gerrard'ın yokluğuydu. Benayoun ilk golün pasını vermesine rağmen tutuk bir oyun sergilemese daha fazla pozisyon bulabilirlerdi.

Beklenen başka bir olay da United'ın oynadığı etkisiz futbol tabi. Eğer sadece skorlara bakarak takımların form durumları hakkında fikir edinen biriyseniz Manunun 90 dakika boyunca pozisyona giremeyişi sizi şaşırtmış olabilir. Ancak burayı okuyanlara pek sürpriz olmamıştır sanırım bu. Sezon başından beri ısrarla kötü futbol oynadıklarını ve pozisyon üretmekte zorlandıklarını yazıyorum. İlk 2 ciddi sınavları Arsenal ve City maçlarında sıçrayan çekirgeler, 3. ciddi sınavda takıldı.

Liverpoolluların keyfine limon sıkmak istemem ama hakem Andre Marriner bir derbi maçı hakemine göre fazla müsamahalıydı. Mascherano ve Lucas, sertlik dozu yüksek olmayan ancak sürekli olan faulleriyle United orta sahasını adeta bezdirdi. Başka bir hakem olsa her iki oyuncu da ilk yarıyı tamamlayamayabilirdi. Hakemin müsamahası United için de sahadaydı tabi ki. Vidic, aynı sertliği Torres'e karşı bütün maç kullandı ve uzun süre kart görmedi. Gördüğü kırmızıyla üstüste 3. Liverpool maçında oyundan atılmış oldu bu arada.

Hakedenin kazandığı çok güzel bir maç oldu özetle. 4 büyüğün de şampiyonluk yarışının içerisinde olması açısından hayırlısı da oldu. Şimdi bir de Arsenal seyredip futbola doyacağım ki bizim derbiyi izlerken futbol izleme ihtiyacım olmasın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder