29 Ekim 2009 Perşembe

Gelsin Biralar

Birasına maça iki teknik adam sözleşmişcesine benzer kadrolarla çıktı. 1 as + 4 tecrübeli yedek + 5 genç + yedek kaleci formulü sahadaydı dün her iki takımda da. Arsenal'in Sanderos, Silvestre, Nasri, Bendtner ve Eduardo'suna karşılık Liverpool'un Skrtel, Kyrgiakos, Babel, Kuyt ve Voronin'inin denk bir kadro olduğunu düşünürsek iki takım arasındaki farkı yaratan sahadaki gençlerdi diyebiliriz.

Arsenal'in gençlerinden ne kadar bahsetsek az. Kafalarına kese kağıdı geçirip sahaya sürsek, oynadıkları futboldan, as takımdaki eşleniklerinin sahada olduğunu zannedebilirsiniz. Mesela dünkü Ramsey, içine Fabregas kaçmış bir performans gösterdi. Yada Merida maskesiyle oynayan bir Arshavin var gibiydi sahada. Kişisel performanslardan da etkileyici olan gençlerden kurulu orta sahanın, A takımın futbol mantalitesini aynen uygulama başarısıydı bence. Bu da Wenger'in oyun planının kulüp içerisindeki her kademede aynı olduğunun bir göstergesi. Bu sayede genç takımdan gelen oyuncular A takıma rahat uyum sağlıyorlar ve ya böyle karma takımla oynanan maçlarda sırıtmıyorlar.

Wenger, dün akşam gençlere öyle güvendi ki yanına tek 1 tecrübeli adam oturtma gereği bile duymadı. Arsenal'in tüm yedekleri genç oyunculardan oluşuyordu. Buna karşılık Benitez, Benayoun, Aquilani, Reina ve Dossena gibi isimleri her ihtimale karşı yanına almıştı ki Benayoun ve Aquilani'yi de maçın sonunda kullandı.

Aquilani demişken; İtalyan'ın dün kısa sürede seyirciyi etkilemeyi başardığını söyleyebiliriz. Klasik italyan 'direct' oyununun bir kaç güzel örneğini sergiledi. Sağlıklı kalırsa Liverpool adına iyi işler yapacak gibi. Bu arada, Aquilani 7 ay sonra ilk resmi maçına çıktı ki son resmi maçı, Roma formasıyla yine Arsenal'e karşıydı.

Son olarak Arsenal'in 2. golünü de koymak istedim buraya. Gençlerden kurulu orta sahanın nasıl da A takımın benzeri bir paslaşmayı sahaya koyduğunu göstermesi açısından güzel bir video.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder