9 Ekim 2009 Cuma

Canı Sıkılan Yazıyor

Milli takım arası oldu, benim gibi İngiliz medyasının da canı sıkılmış olsa gerek. 2 günde, Arsenal'in ilgilendiği, 5-6 futbolcu ismi okudum.

Bunlardan en ilginci ise Arda Turan. Ahmet Bulut, Wenger ile fikir alışverişinde bulunduklarını ve Arsenal'in Arda'nın ilk tercihi olduğunu açıklayınca, İngiliz medyası 12 milyon poundluk bir fiyat etiketi bile koydu bu transfere. Açıkçası, ben, Wenger'in bu kadar parayı bizim kaptana verceğini zannetmiyorum. Fransız'ın son 5-6 transferine bakarsanız sadece direk ilk 11'e girecek adamlara para verdiğini görebilirsiniz. (Vermaelen, Arshavin, Nasri vs.) Arda'nın bu noktadaki şanssızlığı, bölgesinde Arshavin ve Nasri gibi adamların oluşu. Şu anki performansıyla, ne sol açıktaki Arshavin'i, ne de göbeğin solundaki Nasri'yi kesebilecek durumda Arda ve en azından ilk senesinde yedek oturmak zorunda. Wenger kulübeye £12m harcar mı? Zannetmiyorum.

Arsenal'in adının anıldığı ikinci ilginç isim ise Carles Puyol. İspanyol basını, Wenger'in, Barca ile sözleşmesi bu sene sonunda biten İspanyol ile ilgilendiğini yazdı ki ben hiç ihtimal vermiyorum böyle bir transfere. 20 senesini Barcelona'da geçirmiş Puyol'un o kulüpten kolay kolay ayrılacağını da, Wenger'in 32 yaşındaki bir oyuncuyla ilgileneceğini de zannetmiyorum.

Öte yandan, Arsenal'in Ocak'ta savunmaya bir adam alması çok kuvvetli bir ihtimal. Bu bölge için 3-4 aday olduğu yazılıp çiziliyor bu aralar. Wenger'in, Saruman'ın kargaları gibi Avrupa üzerinde uçuşan scoutlarından ikisi, geçen hafta oynadıkları Milan maçında, Bari'nin defansındaki Leonardo Bonucci ve Andrea Ranocchia ikilisini izlemişler. 21 ve 22 yaşındaki iki defans oyuncusuna £12m fiyat biçiyor italyanlar. Yaş ve yetenekler itibariyle Wenger için ideal gözüküyorlar.

Defans için diğer önemli aday, Wenger'in geçen yaz da ilgilendiği Borussia Dortmund'lu Nevet Subotiç. Bu transfer, biraz zor gözükmekte çünkü Subotiç için devreye girmeyen kulüp kalmadı. Man Utd, Man City, Barcelona, Milan ve Chelsea'nin Sırf savunmacıyla ilgilendiği yazılıyor. Şu an için 10-15 milyon pound civarındaki bonservis bedeli ise, Sırbistan, Dünya Kupası'na gider ve Subotiç orada başarılı olursa £20m sınırı aşar ki, para basan araplar kapatır isterlerse bu transferi.

Bunlara ek olarak yılan hikayesine dönen bir Chamakh transferi var ki, sözleşmesi sezon sonu biten fransız için, Bordeaux, Ocak'ta indirime gidebilir. Daily Mail, ısrarla Wenger'in, St. Ettienne'li Blaise Matuidi'yi istediğini yazıyor. Vieria var tabi bir de yazdan beri konuşulan..

Arsenal'in transfer hareketliliğini, transfer açıldığında ligdeki konumu da etkilecek gibi. Eğer, Ocak ayında şampiyonluk yarışının içinde bir Arsenal olursa, Wenger kesenin ağzını açabilir. Aksi takdirde yine sakin bir transfer dönemi bizi bekleyecektir. Bu kadar transfer haberi içerisinde okuduğum bir ilginç haber ise Wenger'in defansa bir adam alıp Vermaelen'i orta sahaya kaydıracağıydı ki bunun olup olamayacağını bir ara tartışırız.

1 yorum:

  1. Nasri izlediğim maçların bazılarında çok iyi oynasa da İngiliz basınında hayalkırıklığı gibi tanımlamalar okuduğumm oldu. Sanıyorum istikrarsızlığı şüphelendirdi basını.

    Arda'nın fiyat etiketi konusuna bakarsak, Arshavin örneği kafa karıştırabilir. Euro 2008 performansları çok çok farklı değildi ve Arshavin'in o yaşında Wenger'den beklenmeyecek bir bonservis bedeli gördük.

    Bu noktada bence esas sorun Arda'nın kondüsyonu ve Türk olması. Türk olması insanların kafasında soru işareti oluşturduğuna inanıyorum. Kondüsyon sorununu aşmış gözüktü bu sene.

    Ben gitmesin isterim o ayrı tabii..

    YanıtlaSil