23 Ekim 2009 Cuma

Ayıboğan

Dünkü maç tarihimizdeki en eğlenceli maç değildi belki ama ESPN'den izleyince komik oldu. Maçı anlatan Adrian Healey - Janusz Michallik ikilisi önce Cim Bom kelimesinin anlamını tartışmaya başladı ki "Ulan biz bile emin değiliz ne olduğuna" dedim kendi kendime. Zaten onlar da bu konuda bir kaç teori var deyip kapadılar konuyu. Daha komik olan ise, topun Servet'te olduğu bir anda, Healey'in, kendisini "Ayıbogan" diye çağırmasıydı. Sonra da "the man who chokes the bear" diye de tercüme etti ki kırdı geçirdi ekran başındaki beni.

Maç hakkında çok konuşmaya gerek yok aslında. Beklediğinden de zayıf bir rakip buldu Galatasaray ve 60. dakikaya kadar rahat rahat topunu oynadı. Maç sırasında dikkatimi çeken bir pozisyondan bahsetmeden geçemeyeceğim yanlız. Galatasaray'ın ön liberolarının oyun kuramıyor oluşu bilinen bir sorun. Şu ana kadar denenen hiç bir kombinasyon tam sonuç vermedi. Dün ilk yarıda bu sorunun çok bariz ortaya çıktığı bir pozisyon vardı. Kendi sahasından aldığı topla hucüma çıkan Mustafa Sarp, rakip yarı alana girdiği anda kitlenip kaldı. Öyle ki, orta sahanın göbeğinde topun üzerine basıp durdu; pas verecek adam aramaya başladı. Tabii ki bu sırada da topu kaptırdı.

Belki maçtaki tek bir pozisyondan sonuçlar çıkarmak doğru değil ama bu bölgede bir sıkıntı olduğunu biliyoruz. Zaten, Rijkaard'ın da transfer istediğini bölge burası. Öte yandan, burda sorun yaşayan sadece Galatasaray değil. 4-3-3'ün Avrupa'daki diğer uygulayıcılarına baktığımız zaman, bu dizilişin göbeğinin hep sorunlu bölge olduğunu görüyoruz. Barcelona, Iniesta-Xavi ikilisinden birisi olmayınca bu bölgede zorlanırken; Arsene Wenger, göbekten en iyi verimi alacağı üçlüyü bulmak için Fabregas ve Song'un yanında denemedik adam bırakmadı. Basitçe söylemek gerekirse, orta sahayı 3 kişiye bırakıyorsanız, bu 3 adamın çok iyi işliyor olması şart. Galatasaray'da bu işleyişin sağlanması için hem transfer lazım, hem de zaman. Birincisi kolay da, umarım bu ikinci girdiden yeterince olacak Rijkaard'ın elinde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder