7 Eylül 2009 Pazartesi

Kız Arkadaşa Yaranma Köşesi

Milli takım arası futbol gündemini öylesine vurdu ki sinemaya gidecek zamanımız bile oldu bu hafta. Gördüklerim ağzımın suyunu akıtınca yazmadan da duramadım açıkçası.

Ayın (Yılın?) Filmi
Aslında filmin özeti yönetmeninin biyografisine şöyle bir bakınca ortaya çıkıyor. Güney Afrika'da ırksal tansiyonun yüksek olduğu yıllarda doğan ve 18 yaşında Kanada'ya özel efekt eğitimi almaya giden bir bilim kurgu hayranından başka nasıl bir film beklenirdi bilemiyorum. Bir yönetmenin bir filmle bu kadar bütünleştiği az görülür doğrusu. Neill Blomkamp - District 9 bütünleşmesinin bir benzerini filmin yapımcısı, anne tarafından hobbit olan Peter Jackson, Lord of the Rings'te göstermişti. Bu filmde de 29 yaşındaki Blomkamp'a yardım elini uzattığı çok açık. Bunu derken de genç yönetmenin kredisinden çalmayalım tabi ki, ortaya muhteşem bir film çıkarmış.

Filmin ismi, Güney Afrika'da, 60'larda, sadece beyazların yaşaması için 60,000 siyah afrikalından arındırılan District 6'ten geliyor. Filmin ismiyle başlayan 'ırk çatışması' alt senaryosu da tüm film boyunca etkisini hiç düşürmüyor. Johannesburg'ta sıkışıp kalan uzaylıların gördüğü muamele, aslında çok fantastik bir olay olmasına rağmen, rahatsız edici derecede tanıdık ve gerçekçi. Zaten filmi şaheser yapan da senaryosuyla, oyunculuklarıyla ve çekim tekniğiyle bu gerçekçiliğin desteklenmiş olması. Alıştığımız, sisler içerisinde, karanlıkta gizli işler çeviren uzaylılar yerine, güpegündüz ortalıkta koşturan, günlük yaşamını sürdürme çabasındaki son derece gerçekçi yaratıklar var bu filmde. Tabi ki CGI teknolojisinin geldiği nokta da gözleri kamaştırıyor bu vesileyle.

Çok fazla anlatıp kimsenin film keyfini kaçırmak istemiyorum o yüzden kısa kesicem. Eğer bilim-kurgu sevmeyen biriyseniz bu filmden acaip zevk almanız mümkün. Mutlaka izleyin, izletin. Eğer bilim kurgu seviyorsanız, şimdiye kadar izlemişsinizdir zaten. Muhtemelen bir daha izlemenin planlarını yapıyorsunuzdur. Aynı benim gibi..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder