24 Eylül 2009 Perşembe

Kotalı Benitez

Livepool'un mali sıkıntılarından ve Benitez'in transfer maceralarından daha önce bahsetmiştim. Anlaşılan o ki, Merseyside'da para sıkıntısı daha önce bahsettiğimizden de ciddi boyutlarda. Gelen haberlere göre, Pool'un Amerikalı sahipleri Gillett ve Hicks, kulübün 300 milyon pounda vuran borçlarını ödemek için, yeni yatırımcıların desteğine muhtaç hale gelmiş durumda. Liverpool'un çalıştığı yatırım bankaları Rothschild ve Merrill Lynch'in olası yeni yatırımcılara gönderdiği bir raporda ise kulübün senelik transfer harcamalarının 2014 yılına kadar 20 milyon pound ile sınırlandırıldığın belirtiliyor. Buna göre, Benitez, bu rakamın üzerine ancak oyuncu satarak çıkabilecek.

Benitez'in transfer harcamaları, özellikle son 2 senedir, Liverpool taraftarı arasındaki 1 numaralı tartışma konusuydu. Kulübün hiç bir genç oyuncu yetiştirememesi ve elindeki oyuncuları tutmaktaki başarısızlığı sanırım bu £300m'luk borcun temel sebepleri. Benitez, 5 yılda saçtığı paralarla kendisini mali bir darboğaza sokmuş durumda. Bu sıkıntı, stad projesinin rafa kalkmasına neden oldu ve şimdi de özlenen şampiyonluğu bir 7-8 sene daha geciktirmesinden endişeli taraftar. Eldeki kadro bu hedefe ulaşmak için bence yeterli. Ancak önümüzdeki 5 sene boyunca City, Manu ve Chelsea transfer piyasasında kadrolarına önemli takviyeler yaparken, Arsenal ise gençlerinin takviyesini alırken, Liverpool, mütevazi bir bütçeyle bu yarışın içinde olacak. Yani işler geçen 3-4 seneden daha zor bir hal alacak.

Özetle, Liverpool'un bu sene varıyla yoğuyla lige asılıp 20 senelik hasretine son verirse iyi olur diyebiliriz. Çünkü, önümüzdeki 4-5 senelik tablo pek iç açıcı gözükmüyor. Ben, kulüp sahipleri tarafından şu anki mali durumun baş sorumlusu olarak görülen Benitez'in de çok uzun ömrü kaldığını zannetmiyorum. O da bırakırsa işler daha da karışabilir.

Yani bu sene, Liverpool için, tam zamanı şimdi!

2 yorum:

 1. Benitez'i suçlamak çok saçma... Lig karşılaşmalarında sürekli kadro değişikliği yaptığı için de uzun süre eleştirildi. Lig gibi uzun bir maraton ile maçları tek tek irdeleyen taktisyen tarzı uyuşmuyor dendi. Şahsen algılayamıyorum ama Liverpool taraftarı Avrupa'daki başarıdan çok lige odaklandı. ManU, Chelsea gibi rakipleriniz varsa belki bu normal olabilir ama Liverpool'un büyüklüğünü uluslararası arenada tekrar ortaya koymasında Benitez'in rolü çok büyük. Transferler konusunda haklı olunabilir. Arsene ile Alex'in de fiyaskoları oldu, kötü seneleri oldu... Benitez giderse yerine kim gelecek. Rijkaard'ın bile Galatasaray'a 16 milyon euro harcattığı bir düzenden bahsediyoruz. Artık teknik direktörler kendi maaşları kadar transfer bütçesini de konuşuyorlar.

  Benitez, 2014'e kadar elinde Torres-Gerrard gibi oyuncular varken, şimdiden gençlere yatırım yaparak senelik 20 milyon pound transfer bütçesini denk getirebilir ve başarılı da olur. Liverpool zaten 30 milyon euroluk adamların takımı olmadı. Manu, Chelsea, Real Madrid değildir. Rafa'nın bu açıdan da Liverpool ile biraz örtüştüğünü düşünüyorum. İlk günden beri Benitez ile sorunlu bir medya ve taraftar grubu oldu Liverpool da anlayamıyorum ama ne kadar başarılı olursa olsun yine de sevemediler.

  Not: Arsenal Şampiyon.

  YanıtlaSil
 2. taraftarin lige odaklanmasini anlayabiliyorum ben cunku senelerce ingiltere'nin en buyuk takimi olmus liverpool, sampiyonluk sayisinda gecilmek uzere ve bu bir nevi "ingiltere'nin en buyugu" unvaninda devir teslimi anlamina geliyor.

  yine manu ile kendilerini kiyasladiklarinda, karsilarinda hem ligi kazanan hem de avrupa'da basarili olan bir rakip goruyorlar. yani lig kazanilmadan gelen sampiyonlar ligi bile eksik kaliyor taraftar icin.

  kimin suclu oldugu konusu daha dalli budakli. taraftar da ikiye bolunmus durumda sanirim. ben, benitez'i suclayanlar tarafindayim. 5 senede harcanan para ile takima kazandirilan istikrarli tek ust duzey adam torres.

  yine genclere yapmadigi yatirim konusunda da benitez'den baska sorumlu arayamayiz heralde. kulubeyi voronin, babel, dossena gibi adamlarla dolduracagina 2 tane genc yildiz cikarsaydi simdi bu kadar mali sikinti cekmezdi.

  YanıtlaSil