4 Eylül 2009 Cuma

İskoçlar Ağlayınca İçi Acıyan Kurum: UEFA


Daha önce iki kere bu konudan bahsettiğim için bir üçüncü yazı yazmayı gereksiz görüyordum aslında. Ancak, UEFA denilen kurum, Eduardo'ya 2 maç ceza vererek, o kadar saçma sapan bir işe imza attı ki bahsetmeden duramayacağım.

Öncelikle şunu söyleyelim ki Eduardo'nun pozisyonunda penaltıyı çalan hakem Manuel Gonzalez, maçtan sonra yaptığı açıklamada pozisyonun penaltı olduğuna inandığını ve görüntüleri gördükten sonra da bu kararırının değişmediğini söyledi. Bu belirtmekteki amacım UEFA'nın kendi hakemini ezip geçtiğinin altını çizmek. Aynı kurum bu adama bir daha hangi yüzle maç verecek göreceğiz.

Gelelim hareketin kendisine. Bu kararın temelinde yatan zayıflık, hareketin aslında sarı kartlık oluşu. Yani bir futbolcuya 2 maç ceza aldırabilecek potansiyelde bir hareketse 'kendini atmak', neden cezası kırmızı kart değil? Yani, eğer hakem Eduardo'ya maç sırasında sarı kart gösterse idi UEFA bu konuyla ilgili bir işlem yapmayacaktı. Eduardo cezasını bulmuş olacak, konu kapanacaktı. Üstüne üstlük, bu hareketin, bundan sonra da sarı kart ile cezalandırılmaya devam edeceğini açıkladılar geçtiğimiz günlerde. Yani, sadece İskoçların ağlamalarını bastırmak için tamamen keyfi bir karar aldık demiş oldular.

Hareketin kendisiyle ilgili bir başka belirsizlik ise "hakemi aldatmak" teriminin yoruma açıklığı. Kendini atıp penaltı kazanan Eduardo hakemi aldatmış oldu. Peki kendini atıp, penaltı kazanamasaydı yine ceza alacak mıydı? Ya da kendini orta sahada atıp frikik kazansaydı? Rakibinden yumruk yemiş numarası yapan kaç tane futbolcu gördük senelerdir bunlar hakemi aldatmak mı? 2002 Dünya Kupası'nda Rivaldo'nun Hakan Ünsal'dan gelen top suratına gelmiş gibi yapması geliyor aklıma, Hakan kırmızı kart gördü o pozisyonda. O neydi peki?

Yine bu tip cezalarda UEFA'nın baktığı bir başka konu da futbolcunun sicili. Bu konuyla ilgili Slaven Bilic bir açıklama yaptı ve "Saha içinde ve dışında her zaman örnek bir futbolcu olmuş Eduardo gibi bir futbolcu 2 maç ceza alıyorsa, her maçtan sonra bir kaç futbolcunun ceza alması gerekir" dedi. Yani UEFA, kendi uygulamasını da uygulamayı seçmedi bu konuda.

Bu tip hareketlerin geçmişte nasıl cezalandırıldığına bakalım. Daha önce de bahsettiğim gibi, geçmişte UEFA'nın kendini atan futbolcuya televizyon görüntülerine bakıp ceza verdiği sadece 1 olay var. O da Litvanya Milli Takımı forveti Sailuous Mikoliunas'ın 2007 yılında aldığı 2 maçlık ceza. Litvanyalı futbolcu söz konusu hareketi çok büyük bir tesadüf (?) eseri yine iskoçlar karşısında yapmış, İskoçya - Litvanya maçında kendini yere atmıştı. Peki, Şampiyonlar Ligi, UEFA Kupası, milli hazırlık maçları, Avrupa Şampiyonası ve elemeleri gibi, UEFA yönetiminde oynanan yüzlerce maçın içerisinde sadece 2 oyuncu mu hakemi aldatmaya yönelik hareket yaptı? Yoksa ne zaman İskoçlar ağlasa UEFA'nın aklına ceza vermek mi geliyor? Böyle bir keyfilik olur mu?

Diyelim ki hepsini kabul ettik ve UEFA'nın bu uygulamasını haklı bulduk. Bu noktadan sonra doğal beklentimiz bu uygulamanın "adil" olarak tüm maçlara yansıyacağı. Yani UEFA yönetimi altında hakemi aldatmaya yönelik tüm hareketlerin cezası 2 maç olmalı. Ama UEFA öyle olmayacağını açıkladı ve zaten zurnanın zırt dediği yer de burası. The Times gazetesinin bundan sonra bu uygulamaya devam edilip, edilmeyeceği sorusuna UEFA'dan gelen cevap şöyle:

"there are no plans to institute a regular programme of video referral for matches under UEFA jurisdiction or issue an anti-diving directive'"

"UEFA'nın, yönetimi altındaki maçlarda, video görüntülerine başvurma adına herhangi bir programı uygulamaya geçirme ve ya 'kendini yere atma' karşıtı bir talimat verme planı bulunmamaktadır"

Yani Eduardo günah keçisi oldu ve konu kapandı. UEFA, bu konuyu kapatmak zorunda çünkü biliyor ki başta Arsenal olmak üzere, bir çok kulüp, bu kararı emsal göstererek başlarını ağrıtacak. Arsenal taraftarları şimdiden sezon içinde kendini yere atan her oyuncu için UEFA'yı mail yağmuruna tutma kararı aldı bile. Tüm bunlara UEFA'nın cevabı aşağı yukarı şöyle olacak:

"Eduardo ceza aldı çünkü İskoçlara karşı, tüm dünyanın canlı yayınladığı bir maçta, daha önemli maçların olmadığı bir Çarşamba akşamı kendini yere attı".


Ufak bir slogan değişikliği öneriyorum kendilerine,

UEFA
We care..
..About Scots


1 yorum:

  1. Rooney de anne tarafından İskoç galiba. İyi gidiyor bu aralar.

    YanıtlaSil