22 Eylül 2009 Salı

The Damned United

The Damned United, Derby County ve Nottingham Forest'in efsanevi hocası Brian Clough'un aynı isimli biyografisinin, beyazperdeye çok başarılı bir aktarımı. Film, Clough'un tüm kariyerinden çok, Leeds'in başında kaldığı 44 günlük uğursuz döneme odaklanıyor ve bunu yaparken Derby'nin başında geçirdiği günlere sürekli flashbacklerle ünlü hocanın, bu dönemde yaşadığı fırtınalı günleri başarılı bir şekilde anlatıyor.

Her ne kadar Michael Sheen'in başroldeki performansı hakkında çeşitli görüşler olsa da benim fikrim, çok zorlu bir karakterin altından başarıyla kalktığı yönünde. Daha önce Tony Blair ve David Frost gibi kişilikleri de canlandıran Sheen, futbol yetenekleri de hesaba katıldığında bu rol için çok yerinde bir seçim gibi duruyor. Clough'un yardımcısı Peter Taylor rolündeki Timothy Spall ve Don Revie'yi oynayan Colm Meaney de özellikle başarılı.

Film de zaten bu 3 adamın ilişkilerinin gelişimi ve özellikle Clough'un bu ilişkilerin kariyerini etkilemesine izin vermesiyle şekilleniyor. Revie'ye olan obsesif takıntısı, belki elde ettiği tüm başarıları kazanmasını sağlayan ateşi körüklerken, bir yandan da bu başarıların gözlerini kısa sürede kör etmesine neden oluyor. Yardımcısı Peter Taylor'u ile olan ilişkisi de yine aynı nedenden dolayı tamamen bitme noktasına geliyor.

Filmde beni asıl etkileyen, 70'lerin başında oynanan oyunun, bugünkü cilalanmış futboldan ne kadar farklı olduğunun çok çarpıcı bir şekilde işlenişi oldu. Bugünün futbolcusunun gösterişinden, oynanan oyunun çekiciliğinden o zaman eser yokmuş. Tam tersi, muharebe alanını andıran sahalarda, karın tokluğuna oynanan bir spordan ibaret filmde gördüğümüz futbol. Hele o soyunma odasındaki kültablaları yok mu..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder