18 Eylül 2009 Cuma

Daha Başlamadı

Galatasaray'ın oyunuyla ilgili eleştirileri yaparken gözden kaçırılan bir nokta var ki, o da daha bu takım beraber oynamaya başlayalı yalnızca 2 ay olduğu. Yani, henüz Frank Rijkaard'ın kafasındaki oyun planının sahaya tam olarak yansıması için çok erken. Daha ilk günden iyi sonuçların alınmaya başlaması herkeste "Tamam oldu" izlenimi yaratmış olabilir ancak bu durum daha çok kadrodaki kaliteli oyuncularla alakalı. Yani, Galatasaray'da, henüz, maçları sistem değil, oyuncular kazanıyor.

Bunu söyledim diye takımı sistemsiz olarak tanımladığım zannedilmesin. Aksine şu anda Türk takımları içerisinde, sahaya hucumda ve savunmada, ne yapacağını bilerek çıkan tek takım Galatasaray bence. Ancak, henüz taşların yerine tam olarak oturduğunu söylemek için biraz erken. Mesela, şu an sistemin oturmasını geciktiren en önemli sorun, iki ön libero ile oyun kurucu arasındaki kopukluk. Mehmet Topal, Mustafa Sarp ikilisinin oyunu dikine oynamak konusundaki isteksizlikleri (veya beceriksizlikleri). Bu sorunun iki çözümü var:

Birincisi ön liberolara pas yapmasını öğretmek. Bu konuda Mehmet Topal benim için kocaman bir hayal kırıklığı açıkçası. Bir kaç yıldır düzenli olarak forma giyiyor ve pas yeteneği konusunda bir adım ileri gidemedi henüz. Hatta geri bile gittiğini söyleyebilirim. Şu anki haliyle orta sahada oynayan bir stoper görüntüsü veriyor. Partneri Mustafa Sarp ise mantalite olarak daha pozitif bir oyuncu ancak düşündüklerini yapmak için yetenekleri kısıtlı biraz. Bu iki oyuncu pas yapmaya başlamazsa, Galatasaray bu bölgede, tüm sezon Ayhan sakatlanmasın diye dua etmek zorunda kalacak. Linderoth'un geri dönme ihtimali nedir bilmiyorum ama buraya asıl ilaç olacak adam o.

Sorunun ikinci çözümü ise Elano'dan bir Fabregas yaratmak. Yani bu oyuncuyu Cesc gibi, Pirlo gibi, Xavi gibi sürekli olarak savunmaya yardımcı olan, takım topu kazandığında ikinci ve hatta birinci bölgeden oyun kuran bir adama dönüştürmek. Bu aslında ilkinden çok daha etkili sonuçlar verecek bir yöntem. Takıma hem +1 savunmacı kazandırıyor, hem de hucuma çıkarken kaybedilen topların sayısını önemli ölçüde düşürüyor. Ancak maalesef, Elano bu işi yapmak için biraz fazla tembel bir arkadaşımız. Zaten böyle olmasaydı şu an Avrupa'nın 6-7 büyük takımının birinde forma giyiyordu.

Tabi ki 3. bir yol da transfer yapmak ama şu an için bu mümkün gözükmüyor. Önümüzdeki sezon, Linderoth'un yerine daha sağlıklı bir ön libero bulacaktır Haldun Üstünel.

Galatasaray'ın futbolundaki diğer aksaklıkların hiç birisinin, orta sahanın göbeğinde yaşanan problem kadar kronik ve takım oyununu derinden etkileyen unsurlar oldunu düşünmüyorum açıkçası. Zaten bu bölge daha efektif çalışmaya başladığında, şu an skor olarak tatmin eden takım futbol olarak da tatmin etmeye başlayacak. Son olarak, Galatasaraylıların alınan galibiyetler sekteye uğrasa bile takımlarına olan inançlarını kaybetmemesi ve sezon öncesi verdikleri sözü tutup Frank Rijkaard'ın sonuna kadar arkasında olması gerektiğini de hatırlatmak istiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder