19 Ağustos 2009 Çarşamba

Yuvarlanıp Gidiyoruz

Tony Mowbray, geçen sene West Brom'un başındayken, kümede kalma mücadelesi veren takımına oynattığı pozitif futbolla beğeni toplamış bir hocaydı. Küme düşmelerine neden olsa bile futbolu çirkinleştirmeyeceklerini söyledi ve bunu da sahada uyguladı. Zaten küme düşen takımdan Celtic'e transferi de bu sayede oldu.

Beni maç öncesi endişelendiren tek şey de bu anlayışın, Celtic gibi West Brom'dan 5 gömlek üstün bir takımda, özellikle Celtic Park'da, verebileceği iyi sonuçtu. Celtic, pozitif futbolun dünyadaki en iyi uygulayıcılarından biriyle çıkıp başabaş oynayabilir miydi?

Mowbray bunun mümkün olmadığı görüşündeymiş ki sahada çok garip bir Celtic takımı vardı. Maç öncesi yaptığı "Beraberlik bile yeter" açıklamasının üstüne takımın en golcüsü McDonald ve yeni transfer Fortune'yi yedek başlatan Mowbray, maçı kazanmak gibi bir düşüncesi olmadığını açıkça belli etmişti. Buna ek olarak, Celtic'in orta alanda sürekli uyguladığı sertlik 'pozitif futbol' bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle Fabregas'a yapılan fauller maç sonrası Wenger'in de isyan etmesine neden oldu.

Sağda solda, atılan gollere bakılarak yapılan sığ "Arsenal şansıyla kazandı" yorumları okumuşsunuzdur mutlaka. Bu yorumun sahibine futboldan anlamadığı bilgisini gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Bir takımın deplasmanda nasıl oynaması gerektiğinin dersini veriyor 2 maçtır Arsenal. Hem de Everton ve Celtic gibi kendi sahasında ekstra oynayan takımlara karşı. Eğer dün Arshavin, Persie, Bendtner üçlüsü günüde olsaydı daha farklı bir skor görebilirdik. Forvetleri iyi oynamamasına rağmen Gallas, Vermaelen, Fabregas, Denilson ve Song'dan oluşan göbeğin rakibe bir an bile topla oynayacak alan vermemesi Arsenal'in maçı beklendiğinden de rahat kazanmasıyla sonuçlandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder