9 Ağustos 2009 Pazar

Tam Zamanı Şimdi?

Oturup burdan yeni sezonla ilgili müneccimlik yapmak istemiyorum. Bunun yerine basit bir düz mantıkla Liverpool'un bu seneki şampiyonluk şansına bir göz atmak istedim. Bunun için, öncelikle Liverpool'un geçen sezonki gücünü koruduğu varsayımını kabul etmemiz gerekiyor. Hatta bana göre Arbeola - Glen Johnson ve Alonso - Aquilani değişiklikleri, takıma ekstra bir mücadele gücü getirdi. Yumuşak ispanyolların yerine daha sert bir italyan ve atletik bir ingiliz. Barcelona, Mascherano için süper bir teklif yapmazsa büyük ihtimal sezona bu kadroyla girecekler.

Liverpool gücünü korurken (hatta arttırken) geçen senenin şampiyonunda bariz bir gerileme söz konusu. Ronaldo ve Tevez gibi iki oyuncunun yerine şu ana kadar sadece Valencia, Owen ve Obertan alındı ki kısa vadede bu adamların ayrılan ikilinin yaptığı etkiyi yapması imkansız. Burada planlı bir duraklamadan söz ediyoruz Man Utd için. Ferguson, Ronaldo ve Tevez'den gelen parayı direk gidip David Silva ve Ribery gibi iki oyuncuya harcayabilirdi. Ancak fiyatların fahiş seviyelere geldiği bu seneki piyasada tüm parayı saçmak yerine 1 senelik bir nadas dönemini tercih etti. Son 3 sezondur şampiyon olan bir takım için çok da mantıksız bir seçim değil.


Kağıt üzerinde, Chelsea, Liverpool ile başabaş gidecek gibi görünüyor. Takımın oturmuş, geniş ve çok tecrübeli bir kadrosu var. Geçen senenin sonuna doğru içerde dışarda tüm maçları kazanacak güçleri olduğunu da gösterdiler. Bu sene transferde suskun olsalar da zaten ellerindeki kadrodan yeterince yararlanabildikleri tartışılır. Chelsea'nin zayıf noktası Ancelotti gibi görünüyor. Yanlış anlaşılmasın kendisi kötü hocadır demiyorum. Hayatında İtalya dışında top oynamamış ve ya hocalık yapmamış birisinin Premier lige ayak uydurması zaman alabilir. Abramovich'in geçen seneki sabıkası göz önüne alınırsa, Chelsea için ligin il yarısının kritik olacağı söylenebilir. İlk yarıyı Liverpool ile başabaş bitirirlerse süper bir sezon sonu yaşayabiliriz.


Arsenal için geniş bir
analizi daha önce yaptığım için uzun uzun yazmaya gerek yok. Takımın ne yapacağını belirleyecek bir çok bilinmeyen faktör var ve şampiyonluk yarışında olacaklarını söylemem benim için bile iyimserlik olur. Bunun dışında Manchester City'i şampiyonluk adayı olarak görenler varsa kendileri için üzgün olduğumu belirtmem gerekir.

Daha önce belittiğim gibi bu yaptığım analizden çok bir düz mantık yürütmesi. Liverpool'un ve diğer takımların sezon içindeki performanslarını etkileyecek yüzlerce faktör var ve isabetli bir öngörü için en azından takımların sahaya çıkmalarını beklemek gerek.

Gerrard & Torres Co.


Henüz erken dediysem de bu noktada yapılabilecek bir analizin fikrini Liverpool hastası İngiliz asıllı bir Avustralyali bir arkadaşımdan aldım. Kendisine bu sene Liverpool'un şansını sorduğumda "Gerrard ve Torres'in birlikte oynadığı maç sayısıyla doğru orantılı" cevabını aldım. Eve gelip şöyle bir rakamlara baktığımda aslında bu tespitin çok da saçma olmadığını gördüm. Beraber bakalım,

2008 - 2009 sezonu (sadece lig maçları),
Birlikte oynadıkları maç sayısı: 12 (9 galibiyet, 3 beraberlik)
Torres: 9 gol, 2 asist
Gerrard: 8 gol, 1 asist
Toplam: 17 gol, 3 asist

Liverpool bu 12 maçta toplam 25 gol atmış ki bunların 20'sinde G&T Co. imzası var. Yani maç başına 1,5 gol yaratmış bu ikili. Oynanan maçların %75'i kazanılmış ve hiç mağlup olunmamış.

2007 - 2008 sezonu,
Birlikte oynadıkları maç sayısı: 27 (16 galibiyet, 7 beraberlik, 4 mağlubiyet)
Torres: 20 gol, 2 asist
Gerrard: 10 gol, 10 asist
Toplam: 30 gol, 12 asist

Bu 27 maçta Liverpool'un attığı toplam 49 golün 42'sinde G&T katkısı var ki maç başına 1.4 ortalamaya geliyor. Takımın aldığı sonuçlar geçen sezon kadar parlak olmasa da (%60 galibiyet oranı) bu ikilinin katkısı devasa boyutta.

2 sezon toplamı,
Birlikte oynadıkları maç sayısı: 39 (25 galibiyet, 10 beraberlik, 4 mağlubiyet)
Torres: 29 gol, 3 asist
Gerrard: 18 gol, 12 asist
Toplam: 46 gol, 15 asist

Maç başına yaratılan gol sayısı 1,5 civarında ve çıkılan maçların %90'ında mağlup olunmamış. Bardağın boş tarafına bakarsak %36 gibi bir maç kazanamama oranı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Liverpool'un kronik hastalığı olan beraberliklere baktığımızda bu dönemde takımın aldığı 24 beraberliğin 10 tanesinde G&T ikilisinin sahada olduğunu görüyoruz.

İstatistikleri istediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz ancak bu ikilinin Liverpool için ne kadar önemli olduğu gerçeğini değiştirmeniz imkansız. Daha fazla maçta sahaya çıkmaları tek başına şampiyonluk getirecek bir durum değil ama Liverpool taraftarı hala "Geçen sezon ligde sadece 12 maç yerine 25-30 maç oynasalardı sonuç ne olurdu?" sorusunun cevabını arıyor. Son lig şampiyonluklarının 20. yıldönümüne girildiği 2009/2010 sezonunun sonunda da aynı kalp ağrısını yaşamak istemiyorlar. O yuzden, bu sezon, sağlıklı bir G&T Co. ile Liverpool için tam yeri, tam zamanı..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder