22 Ağustos 2009 Cumartesi

Sterline Kurşun Atıyoruz

Bu gördüğünüz arkadaş son 2 yıldaki Pound/Euro trend grafiği. 2007 Eylül'üne bakarsanız 1 Pound'un 1,5 euro civarında olduğunu görebilirsiniz. O zamandan itibaren değer kaybeden İngiliz parası, global krizin patlamasıyla ipsiz banciye başlıyor ve nihayet 2009'un başında Euro ile neredeyse kafa kafaya geliyor. Bu dibe vurma noktasından şu ana kadar olan süreçte ise yavaştan toparlanıp 1.15 seviyesinde sabitlendiğini görmek mümkün.

Ne zamandan beri finans blogu yazar oldun sen diyenler için bağlıyorum. Bu transfer döneminde, 4 büyük İngiliz takımının, neredeyse hiç para harcamamasının sebeplerinden birisi bu grafik. İngiliz parasının Euro karşısındaki zayıflığı bu takımların Avrupa'dan oyuncu almalarını zorlaştıran önemli bir etken. Örneğin, David Villa'nın 2 senedir fiyatının 40 milyon euro civarında sabit kaldığını kabul edelim. 2007'de bu oyuncuyu 26 milyon pounda alabilecekken, bugün aynı adama 35 milyon pound vermeniz gerekiyor. Bu yarattığı enflasyona ek olarak, daha önceki transferlerden euro ile borçlanmış takımların da belini bükmekte bu parite.

İngiliz parasının güç kaybına bir de Real Madrid ve Manchester City'nin karıştırdığı piyasayı ekleyince herkesin ayağını yorganına göre uzattığı bir transfer dönemi çıkıyor karşımıza. Elini cebine atmayan Wenger, Ferguson ve Abramoviç ile oyuncu satmasına rağmen 1,5 atan Benitez'in bir bildiği var yani.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder