9 Ağustos 2009 Pazar

Samuel Eto'o vs. Zlatan Ibrahimovic

Samuel Eto'o ve Ibrahimovic takası çok konuşuldu ve tartışıldı. Sonunda Eto'o, bugünkü Lazio maçıyla sezonu resmi olarak açtı. Ibrahimoviç ise sakatlığı nedeniyle biraz daha bekleyecek. Öncelikle belirtmek isterim ki ikisi de benim gözümde üst seviye yıldız statüsünde oyuncular. Bazılarının dediği gibi birbirlerinden çok farklı değiller kanımca. Zaten takasta da Barcelona'nın bu kadar büyük bir fark ödemesini beklemiyordum. Gerçi yanlış anlaşılmasın, Barcelona kazıklandı demiyorum, sadece üç aşağı beş yukarı eşdeğer oyuncular olduğunu söylüyorum. Zaten ortada bir kazıklanma ya da bekleneni verememe olup olmadığını sezonun ilerleyen bölümleri gösterecektir.
İki oyuncunun teknik olarak çok farklı olmadığını söyledim, ama bu durumun mental olarak geçerli değil. Eto'o genel olarak sahada takımı için daha çok şey yapmaya çalışan, mücadele eden bir oyuncu, ki bugünkü maçta adeta iyi oynaması için çocuğunu kaçırmaşlar da tehdit etmişler gibiydi. Daha formda değil, ama form tuttuğunda İtalya'da gol krallığının bir numaralı adaylarından biri olacaktır. Eto'o'nun yapısını İtalya'da etkileyebilecek tek durum ırkçılık olabilir. İspanya'da başı çok ağrıdı ırkçılıktan, ki bir çok konuda ters gitmesi ve inatçılık etmesinin bu yüzden olduğunu düşünüyorum. İtalya'da da başı ağrıyabilir, ama Inter kulüp yönetimi, taraftarlar ve Maurinho arkasında olursa çok da sorun olmayacaktır.
İbrahimovic ise, özellikle de çok eleştirildiği 2007-2008 şampiyonlar ligi sezonundaki Liverpool serisindeki gibi, bazen o kadar kötü oynuyor ki, kötü oynaması bir yana mücadeleden de düşerek takımının da şevkini kırabiliyor. Açıkçası İnter'de oynadığı dönemde Avrupa macerasında büyük maçların adamı olamadı. Gerçi bunda İtalya'nın kendisini sıkmasının ve sınırlamasının da etkisi vardır. Ama sıkılmak asla bir bahane olamaz sanırım. Bakalım bu sezon arkasında Messi, Xavi, Henry, İniesta ile yaratıcılığını da ortaya koyarak, Inter'de gösteremediği mental motivasyonu sağlayıp, özellikle de büyük maçlarda, daha etkili bir uç oyuncu olabilecek mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder