12 Ağustos 2009 Çarşamba

Kız Arkadaşa Yaranma Köşesi

Kız arkadaşınız "Aklın fikrin futbol!" diye trip mi yaptı? "Ama hayatım bak bu sitede sadece futbol yok!" demek mi istiyorsunuz? Futbol dışı konuların yer alacağı bu köşe imdadınıza yetişiyor. Bu hafta "Ayın Albümü" ile açıyoruz dükkanı.

Ayın Albümü
Mastodon - Crack The Skye

1. Oblivion
2. Divinations
3. Quintessence
4. The Czar
5. Ghost of Karelia
6. Crack the Skye
7. Last Baron

Amerikan müziğindeki yeni heavy metal dalgasının bizlere armağan ettiği en özgün gruplardan birisi olan Mastodon'un 4. albümünü, hala dinlememiş olanlar için bu köşeye konuk etmek istedim. Bundan önce birbirinden sağlam 3 albüm yapmış Mastodon'un, Crack the Skye'da, hem özgün kalıp hem de müziklerini bir kez daha bir üst seviyeye çekip çekemeyeceği merak konusuydu. Benim fikrim adamların bir kez daha bunu başardığı yönünde. Daha önceki 3 albümdeki altyapı korunurken, daha atmosferik bir konsepte doğru atılan adımlar çok güzel sonuçlar vermiş. Yazılan sözler de bu sıradışı konseptle örtüşecek şekilde astral seyahat, rus tarihi, kuantum fiziği ve intihar gibi konulardan seçilmiş. Sanırım gitarist Brent Hinds'in kafatasındaki çatlağın iyileşme süreci sancılı olmuş ki yazılan sözler her zamankinden daha karamsar ve karmaşık bir hal almış.

Benim dikkatimi çeken şarkı albümün ortasında tüm görkemiyle duran 11 dakikalık "The Czar". Bunun dışında, Crack The Skye, şarkıların bütünlüğü, atmosferin bir an bile dağılmıyor oluşu, Mastodon'un belki zayıf noktası olan vokallerin iyi kotarılması ve alıştığımız üst düzey müzikal altyapı ile yılın en iyi albümlerinden birisi olmaya aday.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder