16 Ağustos 2009 Pazar

Hanım Birşey Lazım Mı?

Bu transfer döneminde Alex Ferguson neden önemli transfer yapmadı tartışması bir süredir sürmekte. Ben, olaya kendi çapımda bir açıklama getirmiştim Liverpool yazımda.. Bana göre, Ferguson, fiyatların uçtuğu bir pazarda sırf transfer yapmış olmak için para harcamak istemiyor. 3 sene üstüste şampiyon olmuş takımı 1 seneliğine eldeki oyuncuların kendilerini geliştireceği bir programa sokma amacında. Son dönemdeki röportajlarında hep bunun üzerinde durdu zaten. Nani, Anderson, Rafael, Evans, Macheda gibi oyuncuların oyunlarını bir üst seviyeye taşıma vaktinin geldiğini söyleyip durdu.

Bugün, ligin yeni ekibi Birmingham karşısında alınan 1-0'lık galibiyet ve tatmin etmeyen oyun, Old Trafford'ta "transfer" homurtularının yükselmesine neden olabilir. Taraftar transferden çuvalla para geldiğinin ve zaten temeli sağlam olan kadronun birkaç iyi transferle çok rahat şampiyonluğa oynayabileceğinin farkında. Buna ek olarak, Machester'in mavililerinin yaptığı transfer şov, United taraftarını ayrıca rahatsız ediyor. Senelerdir ilk defa City, United'ı (en azından medyada) gölgede bırakmış durumda. Diğer iki rakip Liverpool ve Chelsea, yeni sezona güçlerini koruyarak girerlerken, Arsenal ise dünkü muhteşem sezon açılışıyla, şampiyonluk yarışı içerisinde olacak gücü olduğu mesajını göndermiş durumda. Bir de işin Şampiyonlar Ligi tarafı var ki zaten çok güçlü olan Barcelona'ya bu sene iddialı bir Real Madrid eklendi. Bu sene tamamen Avrupa'ya odaklanacak Mourinho'yu da unutmamak lazım tabi.


United'ın bir başka dezavantajı, kaybettikleri oyuncuların sadece takım oyununa katkı yapan adamlar değil, tek başlarına maç alma kapasitesindeki yıldızlar olması. Özellikle Ronaldo'nun direk skora yaptığı etkiyi dünya üzerinde yapan başka oyuncu yok. 2 senede Man Utd'ı kaç kere ipten almıştır bilmiyorum. Yani United, bu oyuncuların yokluğunu yalnızca oyun olarak değil skor olarak da kapatmak zorunda. Misal, Ronaldo'nun 2 sezonda lig ve Şampiyonlar Ligi'nde attığı 72 golü bu sezon Manchester nasıl amorti edecek bu bir muamma.

Bu şartlar altında başka transfer yapmadan devam edecek bir United'ın geçtiğimiz sezonlardaki hedefleri kovalaması bana göre çok zor. En basitinden düşünürseniz, Rooney'in olası bir sakatlığında, bırakın maç kazanmayı, gol atmakta bile zorlanacak bir takım haline gelebilirler. Birmingham karşısındaki oyun bu tespiti destekler nitelikteydi. Ama tabi burda akıl vermeye çalıştığım adam da Alex Ferguson sonuçta. Tüm bu söylediklerimin ve daha fazlasının farkında olduğu şüphesiz. Bir nadas sezonu yaşamanın mı yoksa cüzdanı alıp alışverişe çıkmanın mı Manu açısından doğru olacağını benden iyi biliyordur mutlaka. Şu ana kadar ki açıklamaları transfer yapmayacağı izlenimini verse de, önümüzdeki 18 gün içerisinde gidip çarşı pazar dolanırsa şaşırmayacağım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder