29 Ağustos 2009 Cumartesi

Good Old Trafford

Ah be Fabregas diyesim geliyor. Eğer kaptan bugün sahaya çıkıyor olsaydı, gidip Arsenal üzerine bahis bile oynardım. Onun yokluğu büyük dezavantaj ama yine de herşeyin sonu değil. Nitekim, Man Utd'da da Van Der Sar ve Ferdinand sakat.

Bugünkü maçta Arsenal'in en büyük avantajı, Fabregas olmasa bile, orta sahada. Man Utd, bu sezonki ideal orta sahasını henüz bulabilmiş değil. Ferguson, her maçta farklı kombinasyonlar denedi. Fletcher, Carrick, Park, Giggs, Scholes, Nani, Anderson, Valencia'dan oluşan alternatiflerden, henüz istenilen düzeyde performans verecek bir dörtlü bulunabilmiş değil. Bugün, Valencia ve Park'ın kanatlarda, Fletcher ve Giggs'in de göbekte başlaması bekleniyor. Açıkçası kağıt üzerinde çok da parlak bir orta saha olduğunu söyleyemem. Bu bölgeden kaybedilen Ronaldo ve Rooney'in yerleri henüz doldurulabilmiş değil. Rooney diyorum çünkü, Ronaldo varken, Ferguson'un 4-5-1'i takır takır işliyordu. İlerde Berbatov tek başına bile olsa, soldan Rooney ve sağdan Ronaldo'nun bitmek bilmeyen bindirmeleri ile United, gol sıkıntısı çekmiyordu. Ancak Ronaldo sonrası United'da, Rooney orta sahaya yakın oynadığı vakit büyük pozisyon sıkıntısı ortaya çıktı. Ferguson buna çare olarak klasik 4-4-2'ye dönmüş durumda ki neredeyse bu sene attıkları bütün gollerde forvet pozisyonundaki Rooney'in payı var.

Ferguson gibi Wenger'de sezona formasyon değişikliğiyle başladı. Geçen sene zaman zaman aksayan 4-5-1 yerine, bu sene 4-3-3'e dönüldü. İlk 5 maç itibariyle bu taktiğin kadro yapısına çok uyduğunu gördük ancak Fabregas'ın oynamadığı bir Arsenal'de göbekteki 3'lünün pas dağıtımını ne kadar etkili yapacağı bir soru işareti. Bugün, bu görevi Denilson ve Diaby ikilisinin üstlenmesi bekleniyor ancak geçen sene Fabregas'ın olmadığı dönemde bu ikininin, bu beklentiyi karşılayamadıklarını gördük. Bu noktada umut verici olan, Denilson ve özellikle Song'un geçen seneye göre topsuz oyunda yaptıkları atılım. Song, klasik bir kesici orta sahanın çok ötesinde oynadı ilk maçlarda. Man Utd'ın, Song karşısında, Fletcher ve Giggs ile çok sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum açıkçası. Arsenal'in bir başka avantajı ise artık Rooney ile savaşabilecek bir defans adamının olması. Bu tip zorlu ikili mücadelelerde yetersiz kalan Toure'nin yerine tam bir savaşçı olduğunu 1 ayda bize gösteren Vermaelen olacak sahada.

Fabregas'ın yokluğu, (Diaby ekstra oynamazsa) Arsenal hucümunun yükünün tamamen Arshavin - Bendtner ikilisine kaldığı anlamına gelebilir. Bendtner'den herhangi bir beklentisi olmayan bendeniz, Arshavin'in geçen sene Anfield'taki perfomansına benzer bir oyun oynamasını umuyorum. Ferdinand'ın olmadığı Manu savunmasının düştüğü sıkıntılar ortada. Üstüne üstlük Evra ve O'Shea ikilisi de sezona iyi başlamadı ve kalede ise güven vermeyen bir Foster var. Yani Arsenal forvetlerinin iyi oynaması için her türlü imkan sağlanmış durumda. Ancak ne yazık ki ne Prince of Persie ne de Bentdner istikrarlı adamlar değiller. Wenger, umarım Eduardo ile başlar maça.

Man Utd hucümu ise tamamen Rooney'in eline bakıyor denebilir. Berbatov, kötü bir oyuncu olmamasına rağmen, etkili olmak için sürekli kendisine yakın bir forvetin varlığına muhtaç bir adam. İki forvet arasındaki bağlantıyı kesen bir Arsenal, Manu gol yollarını tamamen kurutabilir. Göbekten kanatlara doğru açılan bir United, karşısında Arsenal'in belki de en sorunsuz bölgesi olan kanat savunmasını bulacak ki özellikle Park'ın Sagna karşısında zorlanacağını tahmin ediyorum.

Tabi ki tüm bu yorumlar, sadece kağıt üzerinde bir anlam ifade ediyorlar. Bu tip büyük maçlardaki psikolojik faktörler pek öngörülebilir değil. Mesela, Arsenal, en son Şampiyonlar Ligi için Old Trafford'a çıktığında daha maçın başında kişisel hata kaynaklı bir gol yemiş ve tamamen çökmüştü. Takımın tecrübesizliği özellikle baskı altında oldukları maçlarda ortaya çıkıyor. O yüzden bugün Man Utd'ın ne oynayacağını aşağı yukarı kestirmek mümkünken sahada hangi Arsenal'in olacağını bilmek imkansız gibi. Umuyorum, ilk 5 maçtaki kendine güvenen takımı görürüz ve süper bir maç izleriz.

Manchester United
Foster, O'Shea, Evans, Vidic, Evra, Valencia, Carrick, Giggs, Park, Rooney, Berbatov

Yedek
Kuszczak, Carrick, Scholes, Anderson, Neville, Brown, Owen, Nani

Sakatlar
Ferdinand, Obertan, Rafael, Van der Sar, Hargreaves

Arsenal
Almunia, Sagna, Vermaelen, Gallas, Clichy, Diaby, Song, Denilson, Bentdner, Arshavin, Van Persie

Yedek
Mannone, Ramsey, Eduardo, Silvestre, Eboué, Gibbs, Vela, Mérida

Sakatlar
Fábregas, Nasri, Rosicky, Djourou, Fabianski, Walcott

Notlar
- Arsenal, Old Trafford'ta son 30 yilda 5 kere kazanabilmiş ve bunların hepsi 1-0'lık skorla.

- Manchester United ise son 33 maçında berabere kalmamış.

- Arsenal son 13 lig maçında 40 gol atmayı başarmış. Son gol atamadıkları takım ise Man Utd.

- İlk iki maçta 10 gol atan Arsenal, çift haneli gol sayısına 2 maçta ulaşan ilk Premier Lig ekibi olmuş durumda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder