25 Ağustos 2009 Salı

Daha İyisi

Benitez, Aston Villa maçından önceki basın toplantısında, geçen sene aynı fikstürde elde ettikleri 5-0'lık galibiyetten daha iyisini de yapabileceklerini söylemişti. Gerçekten de çıkıp Villa'ya 6-7 atabileceklerini düşündüğünü zannetmiyorum tabi ki. Yine o alıştığımız akıl oyunlarını oynamaya çalışıyordu muhterem. Yine aynı basın toplantısında oyuncusu Lucas'ın maruz kaldığı eleştirilere cevap verdi ve hazırlık kampının yıldızı olarak tanımladı Brezilyalıyı.

Aston Villa maçının ilk yarısı bittiğinde bu ettiği iki lafa da pişman gidiyordu soyunma odasına. Villa 2-0 öndeydi ve gollerden birini Lucas kendi kalesine atmıştı. Daha önce Benitez'in transfer politikasını eleştiren yazılar yazmıştım ve benim gibi bir çok aklı başında futbol izleyicisi de yapılan bir takım yanlışların farkındaydı. Heralde devre arasında soyunma odasına inen Benitez, oyuna sokacak adam aradığında yaptığı yanlışların farkına varmıştır.

Daha önce yazdığım için çok fazla detaylandırmayacağım ancak dün akşam çok açık bir şekilde görüldü ki Liverpool'un yedek golcüsü yok. 2-0 geriye düştüğünde Torres'in yanına sürecek bir adam yok. Kim var? Voronin ve Babel gibi sıradan hucuma dönük orta saha oyuncuları.. Ama zaten sahada Kuyt, Benayoun ve Gerrard gibi 3 tane kaliteli orta saha adamı var. Bunların oyundan alınıp yerine daha sıradan adamların sokulmasının, oynanan oyuna pozitif olarak yansıması zor.

Şahsi fikrim Liverpool'un, bir 'target man'e ihtiyacı olduğu. Yani rakip tamamen kapandığında, kanat akınlarının hedefleneceği bir hucum oyuncusu. Bu tip bir oyuncu tamamen Torres'e konsantre olmuş savunmanın dikkatini üstüne çekerek bile çok yararlı olacaktır. Takım hucuma kalkarken de, topu saklayıp Kuyt, Gerrard ve Benayoun gibi adamlara servis edebilir ve yine Torres'in üzerinden biraz yük alır.

Aslında bu adamı bulmak için Liverpool'un çok uzağa bakmasına gerek yoktu. Dün, Villa'da sakatlanan Young'un yerine giren eski Liverpool'lu Heskey bu iş için biçilmiş kaftan olabilirdi. Yine eski Liverpool'lu Crouch ve hatta Morientes... Bu adamlardan birisi bu kulüpte tutulmuş olsaydı dün akşam farklı bir sonuç ortaya çıkabilirdi. Bir de Torres'in sakatlanması ihtimali var tabii ki. Böyle bir olasılık Benitez'i tamamen golcüsüz bırakacak. O, buna rağmen, son 1,5 milyon poundunu 30 yaşındaki bir stopere harcamayı seçti. Bundan sonra Liverpool'un transfer yapacağını sanmıyorum ama kötü gidişe dur demek için bir acil bütçe ortaya çıkarsa, Tottenham'da 4. forvet konumuna düşmüş olan Pavlyuchenko'ya bir göz atılabilir derim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder