18 Ağustos 2009 Salı

Bir Buçuk


Rafa Benitez, bugün kulüp sahipleriyle yaptığı toplantıda, 2 oyuncu daha almak istediğini belirtmesi üzerine, 1,5 milyon pound transfer bütçesi kaldığı haberini almış. Geçen sene iflas bayrağı çekme raddesine kadar gelen Pool için pek de süpriz bir sonuç değil. Peki herşeyden şikayet etme yetisine sahip Benitez'in bu durumdan şikayet etmeye hakkı var mı?

Son iki transfer döneminde harcadığı paraya ve aldığı karşılığa bakarsanız yok gibi. Harcadığı 73,5 milyon pounda bakalım:

Robbie Keane - 20 milyon
Tamamen boşa atılmış paralar. Bu keane kötü futbolcu olduğundan değil, Benitez bu transferi sadece transfer yapmış olmak için yaptığından böyle. Bu kadar para saydığı adamı 33 maç oynatmış Benitez bunların 28'inde 90 dakika şans vermiş. Zaten 6 ay sonra da geri gönderdi 5 milyon pound zararla.

Andrea Dossena - 7 milyon
Hiç tartışmaya bile gerek yok sanırım. Kulübeye bile zor girecek kapasitedeki adama sayılan 7 milyon. Kenarda forma bekleyen gençlere yazık.

Glen Johnson - 17 milyon
Johnson, kötü bir oyuncu değil. Ancak Rafa'nın elinde Arbeola gibi bir adam vardı bu transfer gerçekleşmeden önce. Arbeola 4 milyon pounda satıldı 17 milyon Glen Johnson'a verildi. Gerçekten bu iki oyuncu arasında 13 milyon değer farkı var mı yoksa sokağa atılmış başka bir paradan mı bahsediyoruz göreceğiz.

Alberto Aquilani - 20 milyon
Yine iyi bir oyuncudan bahsediyoruz ama 22 milyona Alonso'yu satıp 20 milyona bu adamı almak neden? Üstüne bir de şu iki istatistiğe bir bakalım;
* Aquilani, Roma'nın son 3 yılda yaptığı 114 lig maçının 24'ünde,
* Son 5 yılda yaptığı 190 maçın 61'inde forma giymiş.
Liverpool'a imza attığının ertesi günü de 2 ay sahalardan uzak olacağı açıklandı. Bu adam ne zaman iyileşecek, ne zaman takıma alışacak, ne zaman yararlı olacak. En erken 2. yarı diyorum ben.

Albert Riera - 8 milyon
Belki de harcanan paranın karşılığının alındığı tek adam. Biraz daha istikrarlı performanslar gösterebilirdi belki. İlginç olanı haftasonu Tottenham'a kaybeden kadroda bile olmayışıydı.

David N'Gog - 1,5 milyon
Yer aldığı maçlar bir elin parmaklarını geçmez. Fazla söylenecek bir şey yok gibi.

Tüm bu paralar sokağa atılırken, ilginç bir nokta da 5 senesi Benitez yönetiminde geçen son 10 senede genç takımdan hiç bir oyuncunun as takıma yerleşememesi bence. En çok şans bulan genç oyuncular El Zhar (3 yılda 18 kere) ve Insua (3 yılda 15 kere). Voronin, Kronkamp, Degen gibi saçma sapan oyuncular takıma dahil edileceğine gençlere şans verilse daha mı kötü sonuçlar alınırdı acaba?

Bu yazının sonucunu şöyle yapacam izninizle;

"In Arsene We Trust"

(Arshavin: 12 milyon pound, Fabregas: Bedava)

1 yorum:

  1. Gareth Barry yi çok istiyordu geçen sene para konusunda anlaşamadılar ama bu sene neden almadı merak ediyorum.alonso'nun gitme ihtimali varken hele.Johnson birazda ingiliz kontenjanından alındı sanırım.

    YanıtlaSil