30 Ağustos 2009 Pazar

Artniyet

Dün akşam Man Utd - Arsenal maçının hemen ertesinde buraya bir şey yazmak istemedim. Oldukça sinirli olduğumdan, büyük ihtimal ağzıma ne gelirse yazacaktım. Bu blogta seviyesi düşük yazılar yayınlanması en son istediğim şey olduğundan, maçın üzerinden zaman geçmesini ve sakinleşmeyi bekledim.

Öncelikle maçın analizini yapmaya uğraştığım için kendime kızdım. Old Trafford'ta oynanan hangi Man Utd maçında hakemler futbol oynanmasına izin vermiş ki analiz falan yapıyorum. Galiba harbiden adil bir maç oynanacağına inanmışım. Maç başlamadan hemen önce, ingiliz spiker, "Manchester United ne olursa olsun, burada bir şekilde kazanıyor" derken geldi aklıma hakem faktörü. Mike Riley, yoktu artık ama başına geçtiği hakemler birliğini güzel yönetmeye başlamış sağolsun. Sahaya tamamen artniyetli çıkan Mike Dean'in ortaya çıkardığı rezaleti anlatmak için çok uğraşmaya gerek yok. İki pozisyona bakmak yeterli.

Bu Dean'in vermediği penaltı,Bu da verdiği,Biliyorum hakemler hata yapar. Zaten bu pozisyonlardan sadece birisi yaşansaydı inanın bu kadar bahsetmezdim bu olaydan. Ama ikisi aynı maçta yaşanınca bu hata olmaktan çıkıyor artık. Burda artniyet olduğu o kadar açık ki. Zaten bir hakem grubu, bir stadta, sürekli olarak bir takım lehine hata yapıyorsa ona "tesadüf" denmez artık. Ne Arsenal kaldı, ne Liverpool, ne Chelsea.. Old Trafford'ta hepsi doğrandı kıtır kıtır. Man Utd, dün akşam Arsenal sahasında 3 pas yapabildiğinde dakika 92'ydi. Ama adamlar biliyorlar ki hiç bir şey yapmalarına gerek yok.

Hakemin art niyetli olduğuna çok güzel bir örnek daha geldi aslında maç biterken.Dakika 90+5, nefeslerin tutulduğu bu dakikada, Arsenal'in golü iptal oluyor. Karar doğru olmasına rağmen, Dean düdüğü öyle bir geç çalıyor ki Arsenalli oyuncular ve teknik heyet sevinmeye başlamış durumda. Bu sırada kararın farkına varan Wenger, hayal kırıklığıyla yedek kulübesine yürürken önüne çıkan su şişesine bir tekme atıyor. Görüntüden de açıkça görüldüğü gibi ne hakeme bir itiraz var, ne rakibe bir tepki var, ne bir agresif tavır var. Sadece o anki hayal kırıklığı Wenger'in yaşadığı. Zaten gayet sakin bir şekilde arkasını da dönüyor.

Peki Dean ne yapıyor bu duruma? Adamı tribünlere yolluyor. İşte burda bir daha "Artniyetliyim!" diye bağırıyor adamımız. Tüm gece yaptığı şovun üzerine bir de mum dikiyor.

Evet, Old Trafford'ta çok kepazelik gördük ve göreceğiz. Üzerinde kırmızı forma olmayan takımlar bu stadta doğranmaya devam edecek çünkü bu artık ingiliz futbolunun bir geleneği olmuş durumda. Bunu yapan hakemler öyle ince ince oyma yöntemine de başvurmayacaklar. Bu maçta da gördüğümüz gibi herşeyi çok bariz yapacaklar. Biz gene maçın analizini falan yapmaya uğraşacaz. Arsene Wenger nasıl futbol oynasam diye düşünecek.

Bu blogda futbol dışı bir konunun bu kadar konuşulmasını istemezdim ama ortada işlenen bir cinayet var. Geçen sene Chelsea'nin 4 tane penaltısını vermeyen Norveçli hakem bile bu kadar artniyetli değildi benim gözümde. Umuyorum bir daha böyle katliamlar olmaz ve ben de "hakemler" hakkında yazı yazmak zorunda kalmam.

7 yorum:

 1. Penaltılar konusunda haklısın hakem görmemiş veya kötü niyetliymiş görmezden gelmiş. ancak son pozisyon için hakemi suçlamamak lazım. 4. hakem wenger usya vurduğu anda hareketlenip mikrofondan hakemi çağırıyor. sonra birşeyler anlatıyor ve wenger'i sahadan attırıyor. burada hakeme yüklenmek yanlış olur.

  YanıtlaSil
 2. Ayıp. Çok ayıp. Yazıklar olsun böle katillere

  YanıtlaSil
 3. buradan bazı yorumların kaldırıldığını farkedenler için açıklama:

  konu ne olursa olsun belli bir seviyeyi korumak amacındayız bu blogda.. her türlü fikre saygılıyım ancak konuyu kişiselleştiren hiç bir yorumu burada yayınlamayacağım..

  bu post örneğine bakarsak.. sabaha kadar hakemin verdiği kararı tartışabiliriz burda.. benim yanlış düşündüğümü de söyleyenler olacaktır.. ancak "sen gözü kör bir fanatiksin, selçuk yulasın" diye yorum yapmak pozisyonu tartışmak değil olayı kişisel saldırıya dökmek.. adabıyla tartışmayı bilmeyenler için internet üzerinde bir sürü forum var.. hiç zahmet etmesinler buraya kadar..

  bu açıklamayı yazdım çünkü benimle aynı fikirde olmayanların mesajlarını sildiğim gibi bir kanı oluşmasını istemiyorum. bana ve ya başka mesaj atan birisine direk olarak bir saldırı olmadığı sürece her türlü mesaj bu blogda yayınlanacaktır.

  YanıtlaSil
 4. çok samimi söylüyorum ben teknik adam olsam takımımın böyle maç kazanmasını istemezdim.juventus'ta zamanında böyle kayırılıyordu sonları kötü oldu , umarım united'ın da başına gelir.

  YanıtlaSil
 5. hakemin man u ya verdiği penaltı doğru. almunia elini rooney in önüne uzatıyor, rooney de akıllılık edip o ele takılıyo. zaten dikkat ederseniz kalecinin uzanacağını hesaplamış, topu kaleciden kurtarıyo ama zaten top çok hızlı gidiyor, faul yapılmasa topa yetişemeyecek.

  YanıtlaSil
 6. Sanki Rooney, Almunia'nın eline takılmadan önce balıklama dalmış gibi ama...

  YanıtlaSil
 7. rooney bence de almunia gelmeden kendini birakmis durumda. ancak almunia, artniyetli bir hakemle oynadigini bile bile, korner diregine dogru son surat kosan adama neden boyle mudahele yapma geregi duydu anlamak mumkun degil.

  bu penaltiyi verecek cok hakem var zaten dikkat ederseniz verilmez de demedim. asil elestridigim nokta iki pozisyon arasindaki cifte standart. ilk pozisyonda once bir cift dalis sonra da elle oynamayi es gecen hakem rooney'in pozisyonunda hic tereddut bile etmedi.

  daha once dedigim gibi bu olaylardan sadece birisi yasansaydi macta, lafini bile etmezdim.

  YanıtlaSil