14 Ağustos 2009 Cuma

Aktif Alan

Pasif ofsayt uygulamasındaki "aktif alan" kavramı zaman zaman tartışmalara yol açıyor. Top, pası veren oyuncunun ayağından çıktığı anda, hücum oyuncularından hangisinin aktif alan, hangisinin pasif alanın içinde olduğunu belirlemek hakemin saniyeler içinde yapması gereken bir şey ve bazı ilginç pozisyonlarda bu karar biraz fazla subjektif kalabiliyor.

Bu hafta Bundesliga'daki Mainz - Bayer Leverkusen maçında da bu ilgiç pozisyonlardan birisi vardı. Aktif alan uygulamasına ders niteliğinde olduğu için buraya da taşımak istedim.

Mavi formalı Bayer Leverkusen, son dakikalarda 2-2'lik skoru bozmak için defanstan ileri bir top dolduruyor. Ancak defans oyuncusu topu ileriye doğru vurduğu anda 1 ve 2 numaralı Bayer'li oyuncular açıkça ofsayt. Bunun yanında 3 numaralı oyuncu ise atılan pasa doğru driblinge başlamış durumda.

Top yarı yola geldiğinde 3 numaralı oyuncunun koşusuna devam ettiğini ve 2 numaralı oyuncunun ofsayt olduğunu anlayıp aktif alandan koşarak çıktığını goruyoruz. Ancak 1 numaralı forvet bu alanı tam olarak terk etmiş değil. Topa doğru hareketlenmese de bulunduğu yerde durarak 4 numaralı Mainz defans oyuncusunun kendisine çarpmasına neden oluyor. Hakemin ofsayt bayrağını henuz kaldırmadığını da gözlemlemek mümkün.

3 numaralı oyuncu topla buluşmak üzere ve bu pozisyonun devamında golünü de atacak. Ancak ona doğru koşan 4 numaralı Mainz oyuncusu aktif alanı terk edemeyen 1 numaralı oyuncuya çarpıp yere düşüyor. Bunu gören yan hakem de bayrağını çekerek atılan golün ofsayt nedeniyle iptal ediyor.

Görüldüğü gibi bir oyuncunun topa hareketlenmemesi onun 'pasif' olduğu anlamına gelmiyor. Bu pozisyondaki gibi defans oyuncusunu engelleyen, kalecinin önünü kapatan ya da başka bir şekilde pozisyonun gelişimine etki eden her oyuncu aktif alanın içinde sayılıyor. Bu pozisyonda da yan hakem son ana kadar bekleyip, mükemmel bir aktif/pasif uygulaması örneği sunuyor bize.

Not: Hoffenheim'ın 1 metre içerde olan topunu gol vermeyen yan hakem de aynı ligde tabi.
Not2: Bundesliga demişken; Bochumlu Azaouagh'ın 49 saniye içinde attığı 2 gole bir bakın derim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder